
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 46.6 mm |
| Width | 16.6 mm |
| Termination | Crimp |
| Height | 16.6116 mm |
| Packaging | Bulk |
| Depth | 35.5 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Pitch | 3.5052 mm |
| Orientation | Straight |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Color | White |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 15 |
| ELV | Compliant |
| Body Material | PBT |
| Connector Type | Plug, Socket |
| Number of Positions | 15 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing | 5.207 mm |
| Housing Material | Polybutylene |
| Fastening Type | Latch |
| Circuit Application | Power |
| Wire Gauge (Max) | 12 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 20 AWG |
| Housing Color | White |
| Mating Tab Width | 1.8 mm |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Polarized | Yes |
| Hybrid Connector | Yes |
| Wire Gauge Range | 20 AWG to 12 AWG |
Stock: 229
Distributors
pcbx
Unit Price$0.47664
Ext.Price$0.47664
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.47664 | $0.47664 |
| 10 | $0.38074 | $3.80740 |
| 25 | $0.34443 | $8.61075 |
| 50 | $0.31159 | $15.57950 |
| 100 | $0.28188 | $28.18800 |
| 300 | $0.26969 | $80.90700 |
| 500 | $0.25802 | $129.01000 |
| 1000 | $0.24454 | $244.54000 |
